Zpět na www.libri.cz

KDO BYL KDO v našich dějinách ve 20. století


Zpět na kalendarium Zadejte začátek příjmení:         

CHADIMA Mikoláš (* 9. 9. 1952 Cheb) - český hudebník

Začínal jako saxofonista a flétnista v pražských rhythmandbluesových kapelách Yellow Defect a Inrou, roku 1975 se stal členem jazzrockové skupiny Elektrobus, ovlivněné hlavně hudbou Franka Zappy. V letech 1976-81 působil v souboru Extempore, s nímž vytvořil například koncertní program Milá čtyř viselců (1977, na kompaktním disku vyšel 1996). Po odchodu zpěváka, textaře a skladatele Jaroslava Jeronýma Neduhy (1978) se stal výhradním autorem repertoáru, zpěvákem a vůdčí osobností skupiny. Vrcholem tvorby Extempore je hlavně rozsáhlý cyklus Velkoměsto, přinášející řadu podnětů z oblasti experimentální hudby i punku (1979-81, na dvojalbu vyšel 1991).

Od roku 1982 Chadima vede vlastní skupinu MCH Band, s níž zatím vytvořil šest ucelených koncertních programů, vydaných potom i na kompaktních discích (Krokodlak, Jsme zdrávi a daří se nám dobře, 198Four Well?, Gorleben, Es reut mich f... a Gib acht!!!, většinou se zhudebněnými texty Ivana Wernische). V letech 1978-80 působil také v improvizačním souboru Kilhets a spolupracoval s několika dalšími skupinami různorodého zaměření. Roku 1996 natočil s Peterem Binderem a Alešem Charvátem album Pseudemokritos.

Chadima je nejvýraznějším představitelem české alternativní rockové scény sedmdesátých a osmdesátých let, k níž ještě patřily například soubory Švehlík, Stehlík či Amalgam. Svými hudebními i občanskými postoji (mimo jiné signatář Charty 77) stál vždy v ostré opozici k oficiální komunistické kultuře, udržoval si však odstup i od undergroundového hnutí. Obraz svých hudebních aktivit a vlastní pohled na dění v českém rocku podal v autobiografické knize Alternativa (1985, knižně 1992).

(jr)


Počet nalezených záznamů: 1
Obsah encyklopedie