Zpět na www.libri.cz

KDO BYL KDO v našich dějinách ve 20. století


Zpět na kalendarium Zadejte začátek příjmení:         

STEKLÝ Karel (* 9. 10. 1903 Praha, + 5. 7. 1987 tamtéž) - český filmový režisér a scenárista

Karel Steklý si jako inspicient v Osvobozeném divadle zahrál epizodní roli ve filmu Pudr a benzín v roce 1932. O rok později už napsal svůj první scénář k filmu U svatého Antoníčka a scenáristice se věnoval až do osvobození (mj. Drdovo Městečko na dlani). Mezi filmy, k nimž napsal scénář, patří například Těžký život dobrodruha, Pantáta Bezoušek, Valentin dobrotivý, Barbora Hlavsová či Skalní plemeno, přičemž většina dalších titulů byla převážně komerčních. Řadu jeho veseloher režíroval M. Frič, s nímž spolupracoval poprvé na protifašistické satiře Voskovce a Wericha Svět patří nám (1937) a pod jehož uměleckým dozorem realizoval svůj první film (Průlom) už jako režisér. Steklého vrcholné dílo z roku 1947 Siréna, natočené podle románu M. Majerové, získalo řadu mezinárodních ocenění.

Ve filmovém ztvárnění klasické literatury pokračoval Steklý i po únoru 1948, kdy ovšem vycházel vstříc dobovým tendencím: Jiráskovo Temno s postavou fanatického jezuity v podání M. Růžka, Olbrachtův vzorový socrealistický román Anna proletářka. Poté se tendenčnost přece jen zmírnila (Strakonický dudák, Mstitel). Z tohoto období však vyčnívá pouze přepis Haškova "Švejka" z roku 1956 Dobrý voják Švejk a z následujícího roku Poslušně hlásím s R. Hrušínským v hlavní roli. V 60. a 70. letech navázal na tyto filmy humorně laděnými snímky Slasti Otce vlasti, Svatby pana Voka a Pan Vok odchází, jejich úroveň však klesala.

O osmašedesátém roku natočil dva filmy podle vlastních námětů, satiru Hroch a drama Za volantem nepřítel. Satiricky laděné jsou i filmy Všichni proti všem a Příhody pana Příhody. Snímkem Podivná přátelství herce Jesenia se v roce 1985 uzavřela Steklého filmografie navždy.

(pm)


Počet nalezených záznamů: 1
Obsah encyklopedie