Zpět na www.libri.cz

KDO BYL KDO v našich dějinách ve 20. století


Zpět na kalendarium Zadejte začátek příjmení:         

ANČERL Karel (* 11. 4. 1908 Tučapy, + 3. 7. 1973 Toronto) - český dirigent

Karel Ančerl v letech 1925-29 studoval na pražské konzervatoři dirigování (Pavel Dědeček) a skladbu (J. Křička, A. Hába, jeho absolventskou skladbu Symfonietu provedla Česká filharmonie). V roce 1931 na sebe upozornil jako asistent dirigenta Hermanna Scherchena při přípravě světové premiéry Hábovy čtvrttónové opery Matka v Mnichově. V letech 1933-34 studoval na mistrovské škole konzervatoře dirigování u V. Talicha.

Byl dirigentem orchestru Osvobozeného divadla Voskovce & Wericha a pracoval v rozhlase jako zvukový režisér. Za okupace byl z rasových důvodů vězněn v Terezíně, kde sestavil provizorní orchestr mezinárodního složení, s nímž prováděl dva celovečerní koncertní programy. Přežil i Osvětim a po válce se stal dirigentem Velké opery 5. května, pak rozhlasového orchestru. Od roku 1950 stál v čele České filharmonie, v níž při své umělecké vážnosti bez osobních ambicí a při neokázalé náročnosti dokázal udržet vysokou úroveň talichovské a kubelíkovské éry.

Ančerl vynikl především jako interpret české hudby 20. století, vysoké mezinárodní ocenění získaly i jeho nahrávky děl Igora Stravinského. Po sovětské okupaci Československa 1968 emigroval do Kanady, kde 1969 přijal místo v čele torontského symfonického orchestru.

(tv)


Počet nalezených záznamů: 1
Obsah encyklopedie