Zpět na www.libri.cz

KDO BYL KDO v našich dějinách ve 20. století


Zpět na kalendarium Zadejte začátek příjmení:         

LAUFER Josef (* 20. 4. 1891 Praha, + 19. 10. 1966 Praha) - český sportovní novinář a rozhlasový reportér

Josef Laufer prožil mládí na pražských Vinohradech, kde také navštěvoval reálku na Smetance. V barvách této školy aktivně sportoval a (zdá se, že s ještě větší chutí) sportovní život organizoval. Po maturitě vstoupil do atletického oddílu Slavie Praha a v tomto klubu setrval jako činovník desítky let. V praktickém životě začal studovat pražskou techniku, ale po několika semestrech odešel jako úředník do banky.

Jako začínající sportovní novinář spolupracoval s Hlasem národa, později s listem Union. Po krátké éře "volného" novináře se stal dlouholetým (až do roku 1939, kdy mu byla okupanty znemožněna jakákoli veřejná činnost) spolupracovníkem listu Prager Presse. Byl nestorem československého sportovního novinářství. Jako tlumočník a průvodce naší výpravy se zúčastnil již berlínského Mistrovství Evropy (ME) v hokeji 1910, kde Češi získali první titul hokejových mistrů Evropy.

Zřejmě nejvýznamnějším mezníkem jeho profesionální dráhy se stal 3. říjen 1926, kdy v 15 hodin zahájil pro Radiojournal první rozhlasovou reportáž z fotbalového utkání Slavia versus Hungaria. Následující rok se oženil a svatební cestou mu bylo působení na hokejovém ME ve Vídni. Za mikrofonem absolvoval více než 1 000 reportáží, mimo jiné i ze slavného římského finále v kopané 1934. V závěru životní dráhy pracoval ve sportovní redakci ČTK.

(pa)


Počet nalezených záznamů: 1
Obsah encyklopedie