Zpět na www.libri.cz

KDO BYL KDO v našich dějinách ve 20. století


Zpět na kalendarium Zadejte začátek příjmení:         

AUGUSTA Josef (* 17. 3. 1903 Boskovice, + 4. 2. 1968 Praha) - český paleontolog a popularizátor vědy

Kdo by neznal vynikající rekonstrukce pravěkých krajin a jejich bizarních obyvatel - brontosaurů, tyrannosaurů či šavlozubých tygrů. Málokdo však tuší, že za obrazy Z. Buriana se skrývá mravenčí práce předního českého paleontologa J. Augusty, který malíři poskytl nejen detailní údaje, ale řadu věcí mu sám předkreslil (byl mimochodem slušný kreslíř).

Augusta pocházel z rodiny berního úředníka. Po klasickém gymnáziu v Boskovicích vystudoval přírodní vědy na Masarykově univerzitě v Brně. Ještě během studia i po absolutoriu tu působil jako asistent. V roce 1932 byl donucen odejít a učil na škole v Olešnici na Moravě. Ale už roku 1933 přichází do Prahy na Univerzitu Karlovu.

Zabýval se především permskou flórou a studiem krytolebců a ryb. V roce 1939 byl jmenován profesorem Univerzity Karlovy. V době uzavření českých vysokých škol pracoval ve Státním geologickém ústavu. Po osvobození se vrátil na univerzitu a v letech 1957-59 byl děkanem geologicko-geografické fakulty.

Proslavil se však především jako popularizátor vědy. Spolu s malířem Burianem vytvořili paleontologické rekonstrukce, které se staly obrazem dávného pravěku pro několik generací nejen u nás, ale i v zahraničí (jejich knihy vyšly v desítkách jazyků). Zaniklý svět Augusta přibližoval zejména mládeži, a to nejen v obrazových publikacích, ale také v příbězích s pravěkou tematikou (Zavátý život a další). Jako odborný poradce se podílel i na dodnes oblíbeném filmu Cesta do pravěku režiséra K. Zemana. Jeho mladší syn Pavel Augusta je plodným publicistou.

(fh)


Počet nalezených záznamů: 1
Obsah encyklopedie