Zpět na www.libri.cz

KDO BYL KDO v našich dějinách ve 20. století


Zpět na kalendarium Zadejte začátek příjmení:         

LEDWINKA Hans (* 14. 2. 1878 Klosterneuburg, Rakousko, + 3. 3. 1967 Mnichov, Německo) - rakouský konstruktér působící též v Československu

Hans Ledwinka se narodil jako páté z osmi dětí v rodině restauratéra. O jeho výchovu se starala teta, jejíž manželství bylo bezdětné. U svého strýce se Hans vyučil zámečnickému řemeslu a na průmyslové škole ve Vídni získal odborné technické vzdělání. Po absolvování studia (1897) vstoupil poprvé do služeb "Kopřivnické vagónky" (Nesselsdorfer Wagenbaufabrikgesellschaft, NW). Nejdříve pracoval jako konstruktér ve vagónce, vzápětí se ale přihlásil do továrny na vozy k Leopoldu Svitákovi (děd marxisticky orientovaného politologa Ivana Svitáka) k práci na prvním automobilu Präsident.

Ledwinka z Kopřivnice dvakrát rozladěn odešel, dvakrát se zase vrátil. Realizací avantgardních konstrukcí pomohl závodu Tatra předstihnout dobu a zařadit továrnu s poměrně malou produkcí na čelné místo mezi evropskými automobilkami. Byl například již v roce 1914 autorem nového brzdového systému s brzdami na všechna kola, jímž byl vybaven nový typ T.

Dne 28. dubna 1923 měla premiéru Tatra 11, vzduchem chlazený dvouválec s novým typem podvozku, jehož základem byla nosná tuhá, ale přitom lehká ocelová roura tvořící s motorem a spojkou vepředu, rozvodovkou vzadu a převodovkou jeden celek. Spolu s kyvadlovými polonápravami a nezávislým odpružením kol představovala převrat v konstrukci automobilů, kterou předběhl vývoj o několik let.

V kopřivnických Závodech Tatra, a. s., (později Tatra-Ringhoffer) se novinářům 5. března 1934 představil nový vůz Tatra 77, který byl pro všechny velkým překvapením. Jednalo se totiž o první sériově vyráběný vůz s aerodynamickou konstrukcí, díky níž i s poměrně slabým motorem dosahoval rychlosti až 145 km/h. Vzduchem chlazený motor byl umístěn vzadu, kliková skříň a skříň převodovky byly odlity z lehkého elektronu. Celá řada dalších úplně nových konstrukčních prvků znamenala skutečný pokrok, na který v roce 1936 navázaly úspěšné typy Tatra 87 a Tatra 97. Jistě není náhodou, že podobnou konstrukcí se vyznačoval později i jeden z nejúspěšnějších automobilů všech dob, VW ("brouk"), rodáka z českých Vratislavic, německého konstruktéra Ferdinanda Porscheho.

Díky těmto úspěchům se stal Ledwinka ředitelem závodu. Odpůrci se snažili snížit význam jeho konstrukčního přínosu poukazem na to, že mnoho prvků jím zavedených bylo známo již dlouho předtím. Ledwinkovou nespornou zásluhou ale navždy zůstane schopnost tyto převratné konstrukce prosadit v celém souhrnu úspěšně do výroby.

Po 2. světové válce byl Ledwinka v Československu - podobně jako Porsche ve Francii - internován a za svou nacionalistickou politickou činnost v době ohrožení republiky odsouzen. Po odpykání trestu využil práva cizího státního příslušníka a vrátil se do Rakouska.

Jeho výjimečný technický talent byl oceněn v zahraničí: v roce 1944 získal čestný doktorát vídeňské techniky, o osm let později obdržel čestné vyznamenání Svazu německých inženýrů a v říjnu 1961 mu byl udělen čestný kříž za vědu a umění I. třídy rakouského prezidenta.

V kopřivnické Tatře působil bezmála 40 let. Svou osobní genialitou a nevšední schopností realizovat danou myšlenku vešel do dějin techniky.

(pm)


Počet nalezených záznamů: 1
Obsah encyklopedie