Zpět na www.libri.cz

KDO BYL KDO v našich dějinách ve 20. století


Zpět na kalendarium Zadejte začátek příjmení:         

HAŠLER Karel (* 31. 10. 1879 Praha, + 22. 12. 1941 Mauthausen) - český herec, textař, skladatel, spisovatel, dramatik a režisér

Po vyučení rukavičkářem se nadšený divadelní ochotník K. Hašler rozhodl pro divadelní kariéru a do roku 1903, kdy se stal členem činohry Národního divadla (ND) v Praze, vystřídal mnoho angažmá (Národní divadlo v Brně, Zemské divadlo v Lublani atd.). V Praze zprvu pouze hrál, ale později pod vlivem své známosti s R. Frimlem a Zdenou Frimlovou začal psát poezii a skládat písničky, jimž úspěch zaručovaly především jeho přitažlivé melodie. V činohře ND se jeho herecký talent rozvíjel pod vedením režiséra Jaroslava Kvapila, který mu svěřil i významné role (Chlestakov, Gogol: Revizor, 1911; Honza, Kvapil: Princezna Pampeliška, 1904). Svůj talent uplatnil i v konverzačních hrách. Zájem o české písničky ho přivedl ke kabaretu. Po roce 1910 se stal uměleckým poradcem kabaretu Lucerna. Hostoval na různých scénách a večírcích, a když byl pro zmeškané představení v roce 1915 propuštěn z ND, věnoval se psaní a skládání. Stal se ředitelem kabaretu Rokoko. Začínali u něho mnozí známí komici jako F. Futurista, V. Burian či členové Červené sedmy. Pod vlivem úspěchu svých písniček (dostalo se jim přiléhavého označení "hašlerky") se Hašler pustil do další práce. Překládal libreta oper, operet, činoherní texty, psal kabaretní skeče, scény a kuplety, v mnoha z nich sám hrál. Psal také do novin, zejména do Humoristických listů a Venkova. V roce 1918 se stal ředitelem kabaretu Lucerna. Zde prožil "zlatý věk kabaretu" - 20. léta. V roce 1924 přešel do Varieté v Karlíně. Přivedl do Prahy výpravnou revui. Některé revue sám psal i režíroval: Honzo, nedej se (1926), Praha byla, je a bude (1926), Pražáci, co je to? (1927), Jsme všichni děti Prahy (1928), jiné překládal. Je také autorem filmových scénářů a filmy i režíroval. Jeho herectví je zaznamenáno například ve filmech Batalión a Písničkář, z něhož pochází známá Ta naše písnička česká.

V době mnichovských událostí a později za německé okupace cestoval po republice a zpíval a hrál své písničky. Hašlerův nekompromisní národní postoj vedl k jeho zatčení a odvlečení do koncentračního tábora Mauthausen, kde byl brutálně umučen nacisty.

Hašlerovo jméno bylo vždy spojováno především s jeho textařskou a skladatelskou tvorbou. Některé jeho písně si pro svou přílišnou sentimentalitu a podbízivost zaslouží kritiku, ale mnohé doslova zlidověly.

(pö)


Počet nalezených záznamů: 1
Obsah encyklopedie