Zpět na www.libri.cz

KDO BYL KDO v našich dějinách ve 20. století


Zpět na kalendarium Zadejte začátek příjmení:         

ČIVRNÝ Lumír (* 3. 8. 1915 Červený Kostelec, + 8. 12. 2001 Praha) - český básník, překladatel a prozaik, účastník protinacistického odboje

Na pražské Filosofické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval L. Čivrný obor romanistika a germanistika, debutoval v roce 1938 básnickou sbírkou Hlavice sloupů, po ní následovaly Hladina tmy (1940) a Sonety paní (1943). Za války pracoval jako redaktor ve Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Od počátku okupace se účastnil odboje a v letech 1944-45 byl členem ilegálního ÚV KSČ, během pražského povstání členem České národní rady. V letech 1945-47 pracoval v kulturním a propagačním sekretariátu ÚV KSČ a v první polovině 50. let byl náměstkem ministra kultury. Od roku 1955 se věnoval spisovatelské činnosti. V letech 1968-69 byl poslancem České národní rady a s nástupem normalizace byl umlčen a jeho knihy dány na index.

Velmi rozsáhlá je především Čivrného práce překladatelská a editorská. Vydal a komentáři opatřil řadu překladů ze španělštiny (Federico García Lorca, Rafael Alberti, Blas de Otero, Max Aub, Félix Carpio Lope de Vega, antologie veršů Španělsko, tobě a Ty, uvězněný strome, Octavio Paz, Pablo Neruda, Nicolás Guillén a další), dále z francouzštiny (výbor z Jeana Arthura Rimbauda), z portugalštiny a z němčiny. V samizdatu vydal vzpomínkovou prózu Černá paměť stromu (1973, reedice 1991) a v mnichovském nakladatelství Poezie mimo domov mu v roce 1984 vyšla sbírka lyrické poezie Na dech.

(jp)


Počet nalezených záznamů: 1
Obsah encyklopedie