Zpět na www.libri.cz

KDO BYL KDO v našich dějinách do roku 1918


Zpět na kalendarium Zadejte začátek příjmení:         

JÁNOŠÍK Juraj (* 25. 1. 1688 Terchová, + 18. 3. 1713 Liptovský sv. Mikuláš) - slovenský zbojník a lidový hrdina

Kolem osoby zbojnického vůdce Juraje Jánošíka vznikla jedna z nejznámějších slovenských pověstí. Zbojník Jánošík, který "bohatým bral a chudým dával", se stal symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi, zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. Stal se hrdinou mnoha lidových písní a pověstí a později i námětem řady slovesných, dramatických, hudebních a výtvarných děl. Nový obsah dostala jánošíkovská tradice za druhé světové války. Jánošíkovskými družinami se nazývaly první ozbrojené skupiny na Slovensku v roce 1942 a jeho jméno nesla později i jedna z partyzánských brigád.

J. Jánošík pocházel z chudé poddanské rodiny. V letech 1706-08 bojoval v kurucké armádě F. Rákócziho II. a pak v císařské armádě. Jako strážný se na Bytčianském zámku seznámil s vězněným "zbojnickým kapitánem" Uhorčíkem, kterému se podařilo později z vězení uprchnout. Když Jánošíka rodiče z vojny vykoupili, složil někdy v roce 1711 do rukou Uhorčíka zbojnickou přísahu a převzal od něj zbojnickou družinu na Kysuci. Působil pak i na dalších místech Slovenska, kde v té době nabývalo zbojnictví velkého rozsahu. "Horní chlapci" a jejich "kapitáni" Jánošík, Rajnoha, Surovec, Ilčík, Adamčík aj. přepadali šlechtice a bohaté měšťany a brali jim majetek. V říjnu 1712 Jánošíka chytili a uvěznili v Hrachové. Podařilo se mu však podplatit stráž a utéci. Začátkem roku 1713 byl znovu zajat, uvězněn v Liptovském Mikuláši, mučen a popraven pověšením na hák.
(jk)
Melicherčík A.: Juraj Jánošík, Martin 1963; Gašparíková V.: Povesti o zbojníkov zo slovenských a polských Tatier, Bratislava 1979


Počet nalezených záznamů: 1
Obsah encyklopedie