Zpět na www.libri.cz

KDO BYL KDO v našich dějinách do roku 1918


Zpět na kalendarium Zadejte začátek příjmení:         

HYNAIS Vojtěch (* 14. 12. 1854 Vídeň, + 22. 8. 1925 Praha) - český malíř, dekoratér a grafik

Vojtěch Hynais studoval malířství na vídeňské akademii, později na Akademii výtvarných umění v Paříži. V letech 1874-75 a 1877 pobýval v Itálii, kde se věnoval především náboženské a mytologické malbě. Během svého tvůrčího života se dočkal mnoha poct - obdržel čestný doktorát, Fügnerovu Zlatou medaili, stal se členem České akademie věd a umění, důstojníkem francouzské Čestné legie.

Východiskem jeho uměleckého stylu, v době kdy pokrokoví malíři vyznávali impresionismus, byla oficiální neobarokní malba, od níž pak přešel k naturalismu (především v portrétní tvorbě) a velmi specifickému dekorativnímu stylu (tzv. veristický luminismus).

Dlouhá léta trávil v Paříži, kde získal proslulost jako dekoratér - odtud pramenila i jeho spolupráce se slavnou porcelánkou v Sèvres (1888-92). Když je roku 1893 povolán jako profesor na pražskou Akademii výtvarných umění, přináší domů řadu nových impulsů a podnětů. V té době měl ovšem už za sebou práci, která jej navždy zapsala do srdcí české veřejnosti. Jako jeden z předních a nejvýraznějších příslušníků generace Národního divadla maluje pro ně řadu obrazů, a když při požáru shoří původní Ženíškova opona, je už samozřejmé, že novou vytvoří právě Hynais (1881-83). V duchu myšlenky Národního divadla rozvíjí tu umělec základní ideu Národ sobě a vytváří tak dílo, bez kterého si tuto českou kulturní pokladnici již nedovedeme představit. Po úspěšné realizaci výzdoby Národního divadla následovaly zakázky pro Dvorní divadlo ve Vídni a pro Francii, výzdoba Pantheonu Národního muzea v Praze, plakáty pro národopisné výstavy v Praze a řada dalších.
(pa)
Mžyková M.: Václav Hynais, Praha 1988


Počet nalezených záznamů: 1
Obsah encyklopedie