Zpět na www.libri.cz

KDO BYL KDO v našich dějinách do roku 1918


Zpět na kalendarium Zadejte začátek příjmení:         

ALBERT z KAMÉNKA Mikuláš (* asi 1547, + 16. 12. 1617 Praha) - český humanista, kněz, orientalista a překladatel

Překlad Bible kralické, na jejíž krásnou a bohatou češtinu navázalo národní obrození, je a bude hodnocen jako na svou dobu ojedinělé kulturní dílo - a to i v evropském měřítku. Nejpilnějším a zřejmě i nejschopnějším překladatelem byl právě evangelický kněz a první profesor hebrejštiny na pražské universitě Mikuláš Albert z Kaménka.

Pocházel ze slezské šlechtické rodiny, studoval na universitách v Německu a roku 1571 získal hodnost mistra svobodných umění. Poté vyučoval na slezských a moravských školách - mj. ve Fulneku a Ivančicích, kde se podílel na překladu bible. 1590-1609 žil v Německu, ale po vydání Rudolfova Majestátu, kdy přešla universita pod správu evangelíků, byl povolán do Prahy, aby tu vyučoval orientální jazyky. Akademická obec však nejevila valné nadšení, aby ho přijala do svých řad, a tak se musel živit soukromou výukou. Navíc mu při vpádu pasovských do Prahy (1611) vyloupili dům. Poté však bylo Mikulášových znalostí využito při luštění tajné korespondence mezi císařem a jeho spojenci, a tak aspoň na rok měl od českých stavů stálý plat. Po nástupu rektora Martina Bacháčka byl konečně přijat na universitu, 1611 a 1612 byl děkanem filosofické fakulty a roku 1617 byl přijat i do samotné koleje Karlovy, ale krátce na to umírá.
(fh)
Říčan R.: Dějiny Jednoty bratrské, Praha 1957; Novák J. V.-Novák A.: Přehledné dějiny literatury české od nejstarších dob až po naše dny, Praha 1995


Počet nalezených záznamů: 1
Obsah encyklopedie