Domov sv. Karla Boromejského v Praze-Řepích
hledá zkušeného lékaře
Zpět na www.libri.cz Po kom se jmenujeme. Encyklopedie křestních jmen
<- 28. únoraÚvodní stránka1. března ->

29.února

"NEBESA NÁS STRHUJÍ DO VÍRU HVĚZD."
(P. Teilhard de Chardin)

Svátek mají Horymír, Rufín, Hilar.

V občanském kalendáři má dnes svátek Horymír. Toto jméno v sobě nese činnost, kterou jeho bájný nositel provozoval. Horymír chtěl totiž nalézt mír s horníky, chtěl, aby byl v dolech klid. Dolům se tehdy říkalo "hory", proto Horymír. Někteří badatelé vidí v tomto jménu dokonce obdobu latinského jména Montanus, což bychom mohli volně přeložit jako "horal". Horymír již dnes není tolik frekventované jméno jako dříve, snad proto je slaveno dnešního přestupného dne.

Horymír Neumětelský byl bájný hrdina, jenž za knížete Křesomysla zastupoval horníky proti jeho nařízením. Protože volil poměrně drsné nátlakové prostředky (zasypal všechny doly), kníže jej dal zajmout a odsoudil k smrti. Horymír však nechtěl jen tak zbůhdarma zemřít, a tak si jako poslední přání zvolil jízdu na svém koni Šemíkovi. Třikrát objel nádvoří, když vtom náhle přeskočil přes zdi vyšehradské rovnou do Vltavy a odtud přeplaval na druhý břeh. A tak vešel Horymírův a Šemíkův skok do dějin.

V českém církevním kalendáři nacházíme Rufína. V římském kalendáři se objevuje 30. července a má přívlastek z Assisi. Říká se o něm, že byl prvním biskupem v Assisi, ale jiná verze tvrdí, že sem bylo jeho tělo přeneseno daleko později. Jisté však je, že nad jeho hrobem stojí dóm sv. Rufína, který patří k nejkrásnějším románským kostelům Umbrie (pochází z 12. století). V kostele je dnes ke spatření křtitelnice, kde přijali křest jak František z Assisi a sv. Klára, tak i štaufský císař Bedřich II.

Dnes bychom nalezli v kalendáři i Hilara. Toto jméno nosil papež, který se narodil v 5. století na Sardinii. Hilar nastoupil na papežský trůn 19. listopadu 461. Za svého pontifikátu, který skončil jeho smrtí 29. února 468, vystupoval mocně proti soudobým bludařům a energicky zdůrazňoval primát římského biskupa. Když byl Řím roku 455 vypleněn Vandaly, daroval Hilar velkou část svých statků klášterům a kostelům. Papežův hrob je v římském kostele sv. Vavřince Za Hradbami. Hilarova památka se slaví i 28. února, není-li přestupný rok.


Zpět na www.libri.cz Po kom se jmenujeme. © LIBRI, 2000, 2001 Valid HTML 4.01  Valid CSS Úvodní stránka