Domov sv. Karla Boromejského v Praze-Řepích
hledá zkušeného lékaře
Zpět na www.libri.cz Po kom se jmenujeme. Encyklopedie křestních jmen
<- 28. červenceÚvodní stránka30. července ->

29.července

"PÉČE A STAROSTLIVOST V SOBĚ ZAHRNUJÍ JINÝ ASPEKT LÁSKY: ODPOVĚDNOST."
(E. Fromm)

Svátek mají Marta a Božena.

Dnešního dne se shodují občanský i církevní kalendář na tom, že má svátek Marta. Ještě před několika lety se o tento den dělila Marta s Boženou. Jméno Marta má prastarý původ. Základem je totiž aramejské márthá, "paní". V Novém zákoně je však ještě jeden výklad tohoto jména, jenž souvisí s příběhem sester Marie a Marty.

Spolu se svým bratrem Lazarem patřily Marta a Marie k nejvěrnějším Ježíšovým přátelům, a on je proto často a rád navštěvoval. Jednou, když opět jejich Mistr přišel, začala se Marta, jak byla zvyklá, starat o pohoštění hosta. Jenomže toho dne bylo práce a starostí tolik, že Marta nevěděla, co dříve. Navíc jí připadlo líto, že její sestra Marie sedí u Ježíše a klidně si poslouchá jeho vyprávění. Obrátila se přímo na Ježíše a řekla mu: "Pane, nevidíš, co mám práce? Řekni jí, ať mi pomůže." A tu jí on odpověděl známou větou, ve které je také skryt další význam tohoto jména: "Marto, Marto, jsi pečlivá (tj. marthá) a staráš se o mnoho věcí. Jedno však je potřebné a Marie si zvolila to lepší - oč nikdy nepřijde." Přeloženo do normálního jazyka, řekl Ježíš, že duchovní život a poznání mají větší význam než domácí práce. Ty jsou sice také nutné, ale nesmí se to s nimi moc přehánět. A Marta za několik let složila opravnou zkoušku na výbornou. Tehdy totiž zemřel její bratr Lazar. Ježíš byl zrovna na blízku, a když se to dověděl, ihned přispěchal k jejich domu. Tehdy mu Marta s pláčem řekla: "Pane, kdybys tu byl, nezemřel by můj bratr. Věřím, že ty jsi Syn Boží, který přišel na tento svět, aby nás spasil." Marta tak daleko dříve než ostatní rozpoznala Ježíšovo božství; vzkříšení Lazarovo bylo jenom jeho dalším dotvrzením. Následující Martiny osudy tonou v temnotách. Podle jedné verze se dostala až do Francie, kde poblíž Marseille založila klášter, který se stal základem rozvoje křesťanství v Provenci.

Jméno Marta je celosvětově velmi oblíbené, a tak není divu, že je patronkou mnoha řemesel a živností. Především se k ní utíkají hospodyně, kuchařky, služebné, ale i doma zaměstnané ženy, hostinští, majitelé hotelů, sochaři, malíři a plno dalších.

Dříve se v našem kalendáři dělila Marta o svůj svátek s Boženou. Původ jména a oblíbené vyprávění o knížeti Oldřichovi a pradleně Boženě jsme již

zmiňovali, nejúplněji na její svátek 11. února.


Zpět na www.libri.cz Po kom se jmenujeme. © LIBRI, 2000, 2001 Valid HTML 4.01  Valid CSS Úvodní stránka