V nakladatelství LIBRI právě vychází: ,,,

KÖNIG, Miloslav

Miloslav KÖNIG (* 15. 4. 1984 Šumperk)herec. Pochází z vesničky Postřelmůvek u Záhřebu. Jako školák si osvojil hru na klavír a na záhřebském gymnáziu se nadchl pro divadlo, které se spolužáky amatérsky praktikoval. Po maturitě se stal posluchačem herectví na pražské DAMU. Za studií kromě účinkování ve školním Disku hostoval v inscenacích Národního divadla (Pokoušení) a Divadla Na zábradlí (Gazdina roba, Platonov je darebák, Troilus a Kressida), kde se setkal s režisérkou Alicí Nellis, v jejímž nastudování vlastní hry Záplavy hrál neslyšícího Tomáše. Ta mu následně udělila první lekce před kamerou, když ho obsadila do své smutné komedii Tajnosti (2007) jako mladého klavíristu a majitele bazaru, s nímž se sblíží citově rozpolcená hrdinka (I. Bittová), která u něj koupí piano. Filmování si zopakoval pod režií Tomáše Řehořka, v jehož paradokumentárním psychologickém dramatu z prostředí drogově závislých Piko (2010) vytvořil jednu z hlavních prostav, policistu Fífu, zabývajícího se drogovou kriminalitou. Ještě před absolutoriem DAMU (2009) rozšířil řady souboru Divadla v Dlouhé (Experiment, Před zlatnickým krámem, Titus Andronicus, Faidra, Molière, Maškaráda čili Fantom opery, Soudné sestry, Vějíř s broskvovými květy). S M. Borovou připravili pro Divadlo Viola autorskou inscenaci podle povídky Jaromíra Štětiny Století zázraků. Spojení hudebního a hereckého talentu uplatňuje v muzikálových produkcích divadla Ta Fantastika Obraz Doriana Graye a Dáma s kaméliemi. Vydal si i album Vysněné (2008). Byl zpěvákem jazzrockové kapely Velmi krátké vlny a ní je člen smíšeného vokálního tělesa Sestry sBorovy, orientovaného hlavně na lidové písně a spirituály.
Úvodní slovo
Databáze vychází z třísvazkové encyklopedie Miloše Fikejze: Český film. Herci a herečky: I. díl: A–K (Libri 2006), II. díl: L–Ř (Libri 2007), III. díl: S–Ž (Libri 2008). Původních 2 890 hesel vesměs doznalo doplnění a aktualizace a přibylo dalších 168 hesel, jak příslušníků nejmladší herecké generace, jež za poslední léta vstoupila (i díky tv. obrazovce) do obecného povědomí, tak herců a hereček starších ročníků. Jejich účast ve filmech zdokumentovaly až poslední dva katalogy Český hraný film V: 1971–1980 (2007) a Český hraný film VI: 1981–1993 (2010), zpracované a vydané Národním filmovým archivem. Opět jsou zařazeni rovněž slovenští herci a herečky, kteří v ČR natáčí či trvale působí, a přibyli i další režiséři a režisérky, pokud, byť ojedinělé, stáli nejen za, ale i před kamerou. Aktualizaci hesel a zpřístupnění databáze zdarma podpořil příspěvek audiovizuálního odboru MK ČR, jemuž zde upřímně děkujeme, který pokryl téměř polovinu nákladů. V textu jsou užity obecně srozumitelné zkratky obecné, ale také institucí; ty lze najít na internetu, proto je (oproti knižnímu vydání) neuvádíme. V krátkém čase, který byl na realizaci databáze vyměřen, se autor a redakce nemohli vyvarovat chyb. Budeme vděčni čtenářům za upozornění na nedostatky a zároveň je prosíme o trpělivost, protože po delším zkušebním provozu provedeme případné opravy najednou — Miloš Fikejz a František Honzák

Copyright © Miloš Fikejz, 2006, 2007, 2008, 2010
Dodatky © Miloš Fikejz, František Honzák, 2010
© Libri, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011

Upozornění: Databáze je zdarma zpřístupněna ke čtení, nikoliv kopírování textu či jeho částí, což bez výslovného souhlasu autora a nakladatelství odporuje autorskému zákonu!